![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/mark_levinson_n053.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/mark_levinson_no_532h_326s.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/marten_duke.jpg) |
Θηριώδης μονομπλόκ με ισχύ 500W/8Ω από την Mark Levinson (Νο.35) η οποία, επίσης, επέδειξε... |
... τον προενισχυτή No.326S και τον τελικό ενισχυτή Νο.532Η. |
Το μικρό ηχείο βάσης Duke της Marten... |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/martin_miles_iii.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/mbl_101_9011.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/mbl_demo.jpg) |
… και το Miles ΙΙΙ της ίδιας εταιρίας. Και τα δυο ηχεία βασίζονται σε κεραμικές μονάδες. |
To MBL 101 οδηγήθηκε από τελικούς 9011 της ίδιας εταιρίας (σε ρυθμό μονομπλόκ). Το αποτέλεσμα ήταν, πραγματικά, ξεχωριστό, σε έναν τεράστιο χώρο! |
Επίδειξη του τρόπου λειτουργίας της ιδιαίτερης μονάδας (Radialstrahler) που έχει σχεδιάσει ο Wolfgang Meletzky και αποτελεί σήμα κατατεθέν των ηχείων της εταιρίας. |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/merrill_scillia_ms21.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/milky_stork_d1.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/milky_stork_d1_detail.jpg) |
Πλατό Merrill Scillia MS21 στημένο με βραχίονα Breuer. |
Το πλατό Milky Stork D1 χρησιμοποιεί υποπλατό από μάρμαρο και βάση από γρανίτη. Το συνολικό βάρος του συστήματος είναι 100 κιλά. |
Ο βραχίονας που χρησιμοποιούσε το D1 που είδαμε στην έκθεση είχε ένα ειδικό οπτικό βοήθημα για την ρύθμιση του VTA (στο μέσον της φωτογραφίας, κοντά στο στέλεχος). |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/monitor_audio_loudspeakers.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/monitor_audio_soundframe_1.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/moth_record_cleaner.jpg) |
Σειρά ηχείων δαπέδου της Monitor Audio... |
… η οποία επέδειξε, επίσης, και το νέο ηχείο για τοποθέτηση στον τοίχο. Είναι τριών δρόμων και ονομάζεται SoundFrame 1. Το προστατευτικό μπορεί, φυσικά, να χρωματιστεί κατά το δοκούν.
|
Πρώτη εμφάνιση στην ελληνική αγορά του πλυντηρίου δίσκων της Moth. Μια ακόμη κλασική συσκευή που επέστρεψε! |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/musical_affairs_loudspeaker.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/mythos_audio_new_bookshelf.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/mythos_audio_new_floorstanding.jpg) |
Τα ηχεία της Ολλανδικής Musical Affairs βασίζονται στις γαλλικές μονάδες PHY-HP και χρησιμοποιούν καμπίνες ανοικτής μπάφλας η οποία ωστόσο είναι αναδιπλωμένη στο πίσω μέρος. |
Η Mythos Audio παρουσίασε μια νέα σειρά ηχείων. Εδώ, το μικρό βάσης... |
... κι εδώ το δαπέδου. |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/naim_audio_ovator.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/naim_audio_unitiqute_unitiserve.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/nat_signature_phono.jpg) |
Το Naim Ovator είναι ένα επιβλητικό ηχείο το οποίο βασίζεται σε μονάδα μεσαίων/υψηλών BMR (Balanced Mode Radiator) με πολύ χαμηλή συχνότητα αποκοπής με αποτέλεσμα να μην υπάρχει cross στη μεσαία περιοχή. |
Από τα πλέον ενδιαφέροντα προϊόντα της Naim, το media player UnitiQute και ο server UnitiServe. Φαίνεται ότι οι Βρετανοί πιστεύουν πολύ στο συγκεκριμένο τομέα. |
Κορυφαίος προενισχυτής phono από την NAT. Βασίζεται σε μπαταρίες για την τροφοδοσία του και στο (λαμπάτο) κύκλωμα δεν εφαρμόζεται καθόλου ανάδραση, ούτε τοπική. Τα σήματα MC ενισχύονται από μετασχηματιστές.
|
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/nat_symbiosis_se.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/nexus_acoustics_rt1.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/norma_revo_cdp.jpg) |
Με 100W/8Ω από έναν ημιαγωγό ισχύος (FET που λειτουργεί σε τάξη Α) o Symbiosis Se της NAT είναι ένας εντυπωσιακός ολοκληρωμένος ενισχυτής, ο οποίος χρησιμοποιεί στάδιο προενίσχυσης με λυχνίες. |
Το σούπερ τουίτερ RT-1 της Nexus Acoustics προσφέρει την δυνατότητα να επεκταθεί η απόκριση ενός ηχείου σε πολύ υψηλές συχνότητες. |
Πρώτη εμφάνιση στην ελληνική αγορά της Ιταλικής Norma με τη σειρά Revo. Εδώ το cd player... |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/norma_revo_integrated.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/north_star_essensio_dac32.jpg) |
![Thumbnail](photos/athens_highend_show_2010/nu_force_ia_7.jpg) |
… και εδώ ο ολοκληρωμένος ενισχυτής. |
Ο Essensio της North Star Design είναι ένας μετατροπέας σε χαμηλότερη κατηγορία τιμής από τον πολύ καλό dac32 (που βρίσκεται ακριβώς από κάτω). |
O ΙΑ-7 της Nu Force είναι ένας ολοκληρωμένος ενισχυτής με ισχύ 2x100W, ο οποίος προσφέρει τέσσερις εισόδους line και ένα ψηφιακά ελεγχόμενο ρυθμιστικό στάθμης. |